Przyjęło się mówić: „każdy z nas był kiedyś studentem”. Czy warto wynająć mieszkanie studentom? Na co trzeba uważać i jakich kwestii prawnych należy dopilnować? Podpowiadamy!
Życie ma to do siebie, że jego przebieg jest nieprzewidywalny. Przyjechałeś na studia do większego miasta, zacząłeś pracę, kupiłeś mieszkanie (lub w inny sposób zostałeś jego szczęśliwym posiadaczem). I nagle …wyprowadzka. Powód? Zwykle błachy i nieistotny. To, co jest istotne, to fakt, że nie masz co zrobić z mieszkaniem. Sprzedać na szybko będzie raczej ciężko i nieopłacalnie, z pomocą przychodzi więc wynajem. Podpowiadamy, jak się do tego przygotować, jakie kroki należy przedsięwziąć, by odbył się on zgodnie z literą prawa, a przede wszystkim czy warto wynająć mieszkanie studentom.
Studia są specyficznym czasem w życiu każdego czlowieka. Wtedy też poznaje się najwięcej ludzi, jest się na początku drogi kariery, w większości przypadków dysponuje się ograniczonym budżetem, ale niekoniecznie ograniczonym czasem. Jest więc też to czas największego imprezowania. To pamiętają wszyscy. Ale jednak mieszkanie stoi puste i nie przynosi zysków. Zastanówmy się więc, czy w takim razie warto wynająć mieszkanie studentom.
Poniżej przedstawiamy kilka zasad, którymi powinien kierować się każdy rozsądny właściciel mieszkania, jeśli zdecyduje się udostępnić je studentom:
Jeśli zdecydowałeś, że warto wynająć mieszkaniem studentom i chcesz się zabezpieczyć przed stratą finansową, cały wynajem musi się odbyć zgodnie z literą prawa – najlepiej podpisać umowę najmu okazjonalnego. Co jest rzadkim wyborem, z tytułu konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów notarialnych.
Wynajem mieszkania studentom nie jest rzeczą aż tak przerażającą. Z ogólnej puli mieszkań do wynajęcia, to właśnie ta grupa społeczna z tej opcji korzysta najczęściej. Oczywiście, każdy wynajem i pozwolenie obcej osobie zamieszkania we własnym mieszkaniu niesie za sobą ryzyko, ale po zastosowaniu środków ostrożności zmniejszymy je do minimum. Podsumowując, czy warto wynajmować mieszkanie studentom? Mimo iż często nie byłby to nasz pierwszy wybór – warto.