Czy warto wynająć mieszkanie studentom?

Niniejszy artykuł pod tytułem Domy z ogrodem zimowym – ile kosztują takie rozwiązania? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Domy z ogrodem zimowym – ile kosztują takie rozwiązania? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Przyjęło się mówić: „każdy z nas był kiedyś studentem”. Czy warto wynająć mieszkanie studentom? Na co trzeba uważać i jakich kwestii prawnych należy dopilnować? Podpowiadamy!

Czy warto wynająć mieszkanie studentom?

Życie ma to do siebie, że jego przebieg jest nieprzewidywalny. Przyjechałeś na studia do większego miasta, zacząłeś pracę, kupiłeś mieszkanie (lub w inny sposób zostałeś jego szczęśliwym posiadaczem). I nagle …wyprowadzka. Powód? Zwykle błachy i nieistotny. To, co jest istotne, to fakt, że nie masz co zrobić z mieszkaniem. Sprzedać na szybko będzie raczej ciężko i  nieopłacalnie, z pomocą przychodzi więc wynajem. Podpowiadamy, jak się do tego przygotować, jakie kroki należy przedsięwziąć, by odbył się on zgodnie z literą prawa, a przede wszystkim czy warto wynająć mieszkanie studentom.

Studia są specyficznym czasem w życiu każdego czlowieka. Wtedy też poznaje się najwięcej ludzi, jest się na początku drogi kariery, w większości przypadków dysponuje się ograniczonym budżetem, ale niekoniecznie ograniczonym czasem. Jest więc też to czas największego imprezowania. To pamiętają wszyscy. Ale jednak mieszkanie stoi puste i nie przynosi zysków. Zastanówmy się więc, czy w takim razie warto wynająć mieszkanie studentom.

Poniżej przedstawiamy kilka zasad, którymi powinien kierować się każdy rozsądny właściciel mieszkania, jeśli zdecyduje się udostępnić je studentom:

  1. Koniecznie sam przeprowadzaj rozmowy kwalifikacyjne, z każdym podnajemcą oddzielnie – oczywiście najlepiej jest wynająć całe mieszkanie jednej osobie, i zrzucić na nią obowiązek „dokoptowania” do siebie wpółłlokatorów. Jednakże wtedy pozbędziesz się możliwości decydowania, komu tak właściwie przekazujesz swoje mienie w dzierżawę.
  2. Bądź ostrożny we współpracy z biurem nieruchomości – pośrednik zagwarantuje Ci wynajem mieszkania, ale na współpracę z biurem nieruchomości trzeba uważać. Jeśli pośrednik nie będzie „wybredny” w wyborze kandydatów, to może wybrać lokatorów zgodnie z zasadą „kto pierwszy, ten lepszy”.
  3. Podaj wyższą kaucję za zniszczenia – wysoka kwota odstraszy studentów mających kłopoty z płynnością finansową.
  4. Czynsz pobieraj osobiście – tym samym przynajmniej raz w miesiącu będziesz miał podgląd na to, w jakim stanie jest Twoje mieszkanie.
  1. Monitoruj sytuację w budynku – przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowej lub sąsiadów możesz zapytać, czy są jakieś skargi na lokatorów.

Czy warto wynając mieszkanie studentom – kwestie prawne

Jeśli zdecydowałeś, że warto wynająć mieszkaniem studentom i  chcesz się zabezpieczyć przed stratą finansową, cały wynajem musi się odbyć zgodnie z literą prawa – najlepiej podpisać umowę najmu okazjonalnego. Co jest rzadkim wyborem, z tytułu konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów notarialnych.

  • Umowę sporządź na piśmie i podpisz ją z rodzicami studentów, to oni właściwie będą opłacać rachunki
  • Podpisz protokół zdawczo-odbiorczy, wraz z dokumentacją fotograficzną ewentualnych odprysków, rys czy zniszczeń
  • Opłaty za media plus Internet przekieruj na najemcę, jeśli przestanie płacić czynsz, przynajmniej tym nie będziesz się musiał przejmować
  • Jasno określ termin wynajmu, wypowiedzenia i warunki wcześniejszego wypowiedzenia umowy (w tym ze skutkiem natychmiastowym)
  • Zarejestruj fakt wynajmu mieszkania w Urzędzie Skarbowym i odprowadzaj podatek

Wynajem mieszkania studentom nie jest rzeczą aż tak przerażającą. Z ogólnej puli mieszkań do wynajęcia, to właśnie ta grupa społeczna z tej opcji korzysta najczęściej. Oczywiście, każdy wynajem i pozwolenie obcej osobie zamieszkania we własnym mieszkaniu niesie za sobą ryzyko, ale po zastosowaniu środków ostrożności zmniejszymy je do minimum. Podsumowując, czy warto wynajmować mieszkanie studentom? Mimo iż często nie byłby to nasz pierwszy wybór – warto.