Domy w stylu skandynawskim – jak wyglądają ich wnętrza?

Niniejszy artykuł pod tytułem Domy z ogrodem zimowym – ile kosztują takie rozwiązania? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Domy z ogrodem zimowym – ile kosztują takie rozwiązania? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Domy w stylu skandynawskim cechuje oszczędność kolorów i formy. To bardzo modne rozwiązanie do reszty zawładnęło trendami w budownictwie. Jak wyglądają minimalistyczne domy? Co wyróżnia ich wnętrza?

Domy w stylu skandynawskim… w Polsce

Skandynawski styl budownictwa i projektowania wnętrz bardzo dobrze sprawdza się w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu oraz dla jednorodzinnych domów. Trend ten wdarł się przebojem także do polskiego budownictwa.  Główne cechy charakterystyczne tego nurtu to minimalizm i powrót do natury.

Domy w stylu skandynawskim wyróżniają się następującymi cechami:

  • Energooszczędność
  • Budowa na bazie zwartych brył
  • Płaski dach
  • Duże przeszklenia

Z kolei wnętrza w stylu skandynawskim cechuje:

  • Prosta aranżacja
  • Elegancki charakter
  • Wykorzystanie naturalnego drewna
  • Jasne, pastelowe kolory
  • Schludność i uporządkowanie

Domy w stylu skandynawskim często posiadają użytkowe poddasze. To budynki, które łączą w sobie użyteczność i estetykę, a zarazem odznaczają się wysoką dbałością o naturalne środowisko. Ich prosta forma sprzyja niewielkiej utracie energii. Tym samym takie domy łatwiej ogrzać i utrzymać.

Oszczędność kolorów i formy

Skandynawskie wnętrza to wnętrza utrzymane w stylu minimalistycznym. Ich wygląd stanowi kompromis pomiędzy podejściem tradycyjnym i nowoczesnym. Projektanci często korzystają z jasnych kolorów, np. bieli, w połączeniu z meblami wykonanymi z naturalnego drewna lub z drewna bielonego. Czerpią także garściami z czystego minimalizmu, czyli połączeń bieli i czerni lub bieli i szarości. Jeśli dodamy do tego duże przeszklenia, można w ten sposób bardzo skutecznie optycznie powiększyć mieszkanie lub dom.

Dla domów minimalistycznych typowe jest uporządkowane wnętrze, idealne zarówno do pracy, jak i do odpoczynku. To domy, które są schludne i uporządkowane. Wykorzystuje się w nich maksymalnie dostępną przestrzeń.

Powrót do natury i energooszczędność

W nowym budownictwie można zaobserwować powrót do natury i wielką dbałość o to, by stosowane rozwiązania były przyjazne dla naturalnego środowiska. Kolektory solarne, oświetlenie LED, a nawet inteligentne systemy i alarmy, już nie stanowią pieśni przyszłości. Takie rozwiązania, to teraźniejszość i będą one wkrótce coraz bardziej powszechne w domach. Dzięki temu budynki mieszkalne są energooszczędne, maleją także ich koszty eksploatacji.