Duże przeszklenia w domu – jaka jest ich funkcja?

Niniejszy artykuł pod tytułem Domy z ogrodem zimowym – ile kosztują takie rozwiązania? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Domy z ogrodem zimowym – ile kosztują takie rozwiązania? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Podobają Ci się duże przeszklenia w domu? Projektujesz dom i chciałbyś wiedzieć, czy warto w nie zainwestować? Zastanawiasz się, jaka jest ich funkcja, oprócz tej reprezentatywnej? Odpowiedź znajdziesz na naszym blogu.

Duże przeszklenia w domu – luksus nie dla każdego

Duże przeszklenia w domu to luksus, na który pozwolić sobie można tylko w fazie projektowania budowy przyszłego domu. Dlaczego tak jest? Wyjaśnienie jest bardzo proste, duże okna stanowią ogromną część elewacji, niekiedy zastępują całą ścianę budynku. Rozwiązanie to musi być więc wzięte pod uwagę przy planowaniu stropów i innych elementów konstrukcji przyszłego budynku.

Duże przeszklenia w domu – to światło i ciepło w Twoim domu

Bardzo duże okna lub szklane drzwi spełniają wiele funkcji, jedną z najważniejszych z nich jest oczywiście rozjaśnienie wnętrz. Posiadacze domów z przeszkleniami niezależnie od pogody mogą cieszyć się bliskością natury. Duże przeszklenia w domu to także wrażenia estetyczne i symbol podążania za nowoczesnymi trendami w architekturze. Dobrze zaprojektowany dom z ogromnymi oknami jest wręcz olśniewający.

Jakie są jeszcze inne funkcje przeszkleń w domu?

Duże przeszklenia w domu to:

  • optyczne wrażenie większej przestrzeni w mieszkaniu
  • większa ilość promieni słonecznych docierających do wnętrza mieszkania
  • element nadający Twojemu domowi charakter przytulności i nowoczesności zarazem
  • przeszklenia wewnętrzne mogą pełnić funkcję ścianek działowych w pomieszczeniach

Przeszklenia w domu – czy to się opłaca?

Decydując się na takie rozwiązanie w Twoim domu, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Okna są drogie i stają się coraz droższe. A tu mówimy o zakupie o ogromnych rozmiarów szybach. Do tego dochodzi koszt zakupu specjalnych szyb absorbcyjnych, reflekcyjnych lub po prostu rolet, które pozwolą zapewnić upragniony cień latem, lub uniknąć wścibskiego oka sąsiada. Szklane powierzchnie wymagać będą także dosyć częstego czyszczenia – co biorąc pod uwagę rozmiar okien, będzie dosyć kłopotliwe. Do tego dojdzie zwiększony koszt ocieplenia budynku – przez okna ciepło ucieka szybciej.

Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie w Twoim domu, warto zainwestować w droższe okna pokryte np. powłoką hydrofoliową – samoczyszczącą. Dobrym rozwiązaniem mogą być szyby dźwiękochłonne lub antywłamaniowe, ze szkła hartowanego lub laminowanego. Decyzja o budowie domu z przeszkleniami musi zostać dobrze przemyślana. Nie zawsze bowiem to, co wygląda pięknie na zdjęciach jest funkcjonalne na tyle by sprawdziło się w codziennym życiu.