wtorek, 26 października

Ekologiczne sprzątanie domu – co warto wiedzieć?

Ekologiczne sprzątanie domu to nie tylko sposób na oszczędności, ale też bezpieczny dla człowieka i naturalnego środowiska sposób na czysty dom. Co warto wiedzieć? Z czego korzystać? Podpowiadamy!

Ekologiczne sprzątanie domu – na czym to polega?

Ekologiczne sprzątanie domu, inaczej ekosprzątanie, to czyszczenie i pielęgnowanie wnętrza domu w taki sposób, by zminimalizować zużycie energii oraz wody. To także sprzątanie bez użycia chemicznych środków, które zagrażają bezpieczeństwu domowników i przyczyniają się do produkcji szkodliwych odpadów. Jak zacząć sprzątać w sposób ekologiczny? Oto kilka cennych pomysłów!

Ekologiczne sprzątanie domu – kilka pomysłów, które warto wprowadzić w życie od zaraz

Jak sprzątać ekologicznie dom? Przede wszystkim warto zamienić szkodliwe środki czyszczące na naturalne domowe preparaty. Drugi krok to oszczędzanie wody i energii elektrycznej. Zamiast myć naczynia pod bieżącą wodą, lepiej je płukać w misce. Warto także korzystać z ekonomicznych programów w pralce i w zmywarce. Po to właśnie powstały!

Środki, które z powodzeniem mogą zastąpić chemikalia, których na co dzień używasz, to:

  • Soda oczyszczona – sodę można stosować do czyszczenia naczyń, usuwania przypalenizny i odświeżania desek kuchennych. W połączeniu z octem soda świetnie nadaje się także do czyszczenia kafelków w łazience. Można nią także wyczyścić fugi w domu.
  • Ocet – ocet to naturalny środek pomocny w walce z pleśnią i kamieniem. Można nim czyścić lodówkę, blaty, ruszty piekarnika, chromowane baterie oraz armaturę łazienkową. Ocet usunie kamień z brodzika, a także pomoże uporać się ze spalenizną na garnku.
  • Kwasek cytrynowy – kwasek świetnie sprawdza się jako naturalny odkamieniacz. Zamiast kwasku, można użyć także soku z cytryny. Wystarczy go wymieszać z wodą i octem, by powstała mikstura do mycia okiem i desek do krojenia.

Co jeszcze można zrobić, by ekologicznie posprzątać dom? Zamiast kupować ścierki, wykorzystuj stare ubrania. Poszukaj przepisów na naturalne środki do czyszczenia oraz pielęgnacji. Wykorzystuj wodę wielokrotnie i szanuj żywność. Wykorzystuj wszystko, co da się wykorzystać. Korzystaj z trybu eko w urządzeniach elektronicznych i nie zostawiaj ich uruchomionych, gdy z nich nie korzystasz!

Komentowanie wyłączone