Ile kosztuje remont mieszkania? Czy opłaca się go robić na własną rękę?

Niniejszy artykuł pod tytułem Domy z ogrodem zimowym – ile kosztują takie rozwiązania? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Domy z ogrodem zimowym – ile kosztują takie rozwiązania? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością dużych wydatków, nie tylko na start, ale także w późniejszych etapach. Ile kosztuje remont mieszkania? Czym są mieszkania pod klucz? Odpowiadamy na te pytania!

Ile kosztuje remont mieszkania? Co warto wiedzieć?

Jeśli myślisz o zakupie mieszkania, pewnie zastanawia Cię także, ile kosztuje remont mieszkania. Rynek pierwotny, czy wtórny? Mieszkanie pod klucz, czy w stanie deweloperskim? Którą opcję wybrać? Zanim podpiszesz umowę z deweloperem lub właścicielem mieszkania, warto przede wszystkim oszacować koszty tej inwestycji.

Zakup mieszkania to decyzja, która wpływa na całe życie. Opcje, które są dostępne, to rynek pierwotny i rynek wtórny. W przypadku pierwszej opcji, mamy do czynienia z mieszkaniami, które są nowe, natomiast na rynku wtórnym możemy znaleźć mieszkania używane, po poprzednim właścicielu. Ile kosztuje remont mieszkania?

Remont mieszkania w stanie deweloperskim

Jeśli chodzi o mieszkania w stanie deweloperskim, są to najczęściej lokale, które są wykończone częściowo. Przed przeprowadzką należy w nich położyć płytki, dokończyć montaże w łazience, wstawić drzwi oraz pomalować ściany.

O ile ściany możemy pomalować sami, o tyle przy urządzaniu takich pomieszczeń jak kuchnia, czy łazienka, może być konieczna pomoc specjalistów. Szacuje się, że remont mieszkania w stanie deweloperskim może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Jeśli chodzi o mieszkania z rynku wtórnego, najczęściej nie ma potrzeby przeprowadzania ogromnych remontów, typu wykonywanie tynków, montaż instalacji i tym podobne. Czasem wystarczy tylko odświeżyć mieszkanie i np. je przemalować. Aby ocenić stan lokalu, warto zasięgnąć rady fachowców. Następnie sporządzany jest kosztorys przedsięwzięcia.

Zlecenie remontu profesjonalnej ekipie może się opłacić w sytuacji, gdy nie mamy nikogo znajomego, kto zajmuje się takimi rzeczami. Przykładowo, koszty położenia płytek to około 18 złotych za metr kwadratowy, natomiast koszt wyburzenia ścian to około 80 złotych za metr kwadratowy. Jeśli jesteśmy w stanie sami wykonać daną czynność, zatrudnianie specjalisty może okazać się zbędne. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że źle wykonany remont będzie wymagał wielu kosztownych poprawek. Czasami lepiej zapłacić raz i zlecić to zadanie profesjonalistom!