Inwestowanie w mieszkania – czy to się opłaca?

Niniejszy artykuł pod tytułem Domy z ogrodem zimowym – ile kosztują takie rozwiązania? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Domy z ogrodem zimowym – ile kosztują takie rozwiązania? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Inwestowanie w mieszkania w Polsce cieszy się dużym zainteresowaniem. Dotyczy to zarówno tradycyjnych lokali mieszkalnych, jak i mieszkań oraz domów Premium i lokali usługowych. Czy to się rzeczywiście opłaca?

Inwestowanie w mieszkania – jak kupić mieszkanie tak, by inwestycja się zwróciła?

Inwestowanie w mieszkania dotyczy w szczególności dużych polskich miast, które są atrakcyjne dla potencjalnych najemców i podnajemców. Inwestorzy, którzy poszukują lokalu na sprzedaż, by go później wynająć, najczęściej celują w takie miasta jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice, czy Poznań.

Na wynajmie mieszkań (standardowych) można zarobić nawet do 10% w skali roku. Zysk ten jednak nie jest pewny i zależy od wielu czynników. Aby inwestycja była opłacalna, należy przeanalizować, czy lokalizacja danego lokum jest wystarczająco atrakcyjna. Warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na takie aspekty, które będą ważne dla przyszłych lokatorów – osób, które od nas kupią mieszkanie lub je wynajmą.

Inwestowanie w mieszkania – co jest ważne dla przyszłych lokatorów?

Jednym z ważniejszych kryteriów, które zadecydują o tym, czy znajdziemy szybko kupców, jest lokalizacja mieszkania oraz jego metraż. Im bliżej centrum znajduje się mieszkanie (lub jest z nim dobrze połączone), tym większe szanse, że uda nam się szybko sprzedać je lub wynająć z zyskiem. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj także metraż – jeśli jest zbyt duży, może nie być na niego wielu chętnych.

To, co może przyciągnąć, to liczne udogodnienia. Jeśli chcemy, by inwestycja szybko się zwróciła, warto wybierać lokale z opcjami dodatkowymi, takimi jak:

  • Balkon lub taras,
  • Ogródek do dyspozycji mieszkańców,
  • Komórka lokatorska,
  • Garaż lub miejsca postojowe,
  • Energooszczędna instalacja grzewcza.

Każdy z powyżej wymienionych aspektów może się okazać asem w rękawie i naszą kartą przetargową, która przekieruje negocjacje w stronę zrealizowania transakcji!

Warto pamiętać także o takich czynnikach jak atrakcyjność okolicy, dostęp do sklepów, placówek służby zdrowia i placówek edukacyjnych. Jeśli zamierzamy wynająć mieszkanie rodzinom lub parom planującym mieć dzieci, to bardzo ważny aspekt, który może zadecydować o zakupie/wynajmie!

Po przeprowadzeniu gruntownej analizy oraz oszacowaniu własnych możliwości (finansowych, ale też nakładu pracy, który będzie konieczny, by sprzedać nieruchomość z zyskiem) może się okazać, że inwestycja w mieszkanie nam się nie opłaci, albo… wręcz przeciwnie – będzie strzałem w dziesiątkę!