Umowa najmu określa jego zasady, wysokość kaucji czy termin opłat. Jednym z jej elementów jest również termin, w którym wygasa. Co jednak w sytuacji, kiedy po upływie wyznaczonej daty lokator dalej mieszka w naszym mieszkaniu? Jak pozbyć się najemcy po wygaśnięciu umowy? Podpowiadamy w niniejszym artykule.
Bezprawne zajmowanie cudzego mieszkania jest niestety coraz większym problemem. W związku z nieprzewidzianymi okolicznościami czy chorobą ludzie wpadają w kłopoty finansowe. Niektórzy zaś po prostu są nieuczciwi i chcą wykorzystać sytuację, żerując na czyimś majątku. Czasami właściciel ma do czynienia z przestępczością zorganizowaną.
Przed podjęciem jakichkolwiek środków polecamy kontakt z prawnikiem. Przedstawi nam on sprawę z prawnego punktu widzenia. Następnie dokładnie wyjaśni, jakie kroki możemy podjąć w celu odzyskania naszego mieszkania.
Najlepszą obroną są postanowienia zawarte w umowie najmu. Sama forma pisemnego porozumienia ma też znaczenie. Polecamy zawarcie umowy najmu okazjonalnego. Warto również sprawdzić zdolność kredytową najemcy, zweryfikować czy jego nazwisko nie istnieje w Krajowym Rejestrze Dłużników. Ustalenie wysokiej kaucji również jest czynnikiem odpychającym wszelkich oszustów. W umowie można też zawrzeć zakaz wymiany zamków bez wiedzy i zgody właściciela mieszkania, kwotę odsetek za zwłokę w spłacie oraz umowną kwotę za każdy dzień opóźnienia w opuszczeniu lokalu po jej wygaśnięciu. Będzie to zabezpieczeniem przed nieuczciwymi zachowaniami oraz silnym dowodem w ewentualnej rozprawie sądowej.