Jak zaaranżować poddasze w domu?

Niniejszy artykuł pod tytułem Domy z ogrodem zimowym – ile kosztują takie rozwiązania? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Domy z ogrodem zimowym – ile kosztują takie rozwiązania? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zastanawia Cię, jak zaaranżować poddasze tak, by wyglądało ciekawie i zarazem było funkcjonalne? Zebraliśmy dla Ciebie kilka ciekawych pomysłów. Sprawdź koniecznie!

Jak zaaranżować poddasze w domu?

Poddasze, mimo że powinno z definicji być łatwe w urządzeniu i bardzo funkcjonalne, z reguły jest dość trudne do zaaranżowania. Na trudności w zagospodarowaniu tego miejsca wpływa przede wszystkim jego nieregularna powierzchnia. Poddasze charakteryzuje się skośnymi stropami oraz niewielką przestrzenią. Jak wykorzystać atuty tej konstrukcji? Jak zaaranżować poddasze w domu? Podpowiadamy!

Jak zaaranżować poddasze w domu – kilka ciekawych pomysłów

#1 Poddasze jako….

Zanim przystąpimy do aranżacji poddasza, warto zastanowić się, jak chcemy je wykorzystać. Poddasze może nam posłużyć jako pokój dla dziecka, łazienka, gabinet, biblioteczka, garderoba lub sypialnia.

#2 Jaki styl wybrać?

Z uwagi na widoczne elementy konstrukcji, poddasze świetnie wpasowuje się w klimaty industrialne lub eko. Najważniejsze, by wykorzystać skosy i potraktować je jako atut. Wokół nich można zbudować całą aranżację, np. zbudować pod nimi kominek.

#3 Jakie kolory się nadadzą?

Ponieważ poddasze samo w sobie ma niewielką powierzchnię, warto optycznie ją zwiększyć. W tym celu sprawdzą się jasne kolory ścian – biel, odcienie kremowe i delikatne szarości. Można także zawiesić na ścianach lustra oraz zamontować jasne drzwi z przeszkleniami.

#4 Jakie meble wybrać?

Umeblowanie poddasza to przede wszystkim meble na wymiar. Szafki powinny być dostosowane do wysokości skosów. Jeśli chodzi o kolor mebli, najlepiej sprawdzi się naturalne drewno lub drewno bielone. Dekoracje na poddaszu również powinny mieć jasny kolor. Nie mniej ważne są także schody prowadzące na poddasze. W zależności od wysokości sufitu należy wybrać bezpieczne i estetyczne schody kręcone (dla niewielkich metraży) lub proste (dla mieszkań i domów o większym metrażu).

#5 Dzielić na pokoje, czy pozostawić otwartą przestrzeń?

Aranżacja poddasza w formie open space pozwoli należycie wykorzystać jego przestrzeń. Najlepiej sprawdzają się połączenia salon + kuchnia. Strefy poddasza można oddzielić od siebie za pomocą ażurowych regałów, ścianek nośnych lub po prostu kotar. Inny ciekawy sposób to podział na sypialnię i łazienkę. Z uwagi na klimatyczne elementy więźby dachowej i nieco mniejszą dostępność światła, poddasze sprawdza się doskonale jako tzw. strefa nocna. To miejsce, które sprzyja odpoczynkowi i relaksowi.