Zastanawia Cię, jak zaaranżować poddasze tak, by wyglądało ciekawie i zarazem było funkcjonalne? Zebraliśmy dla Ciebie kilka ciekawych pomysłów. Sprawdź koniecznie!
Poddasze, mimo że powinno z definicji być łatwe w urządzeniu i bardzo funkcjonalne, z reguły jest dość trudne do zaaranżowania. Na trudności w zagospodarowaniu tego miejsca wpływa przede wszystkim jego nieregularna powierzchnia. Poddasze charakteryzuje się skośnymi stropami oraz niewielką przestrzenią. Jak wykorzystać atuty tej konstrukcji? Jak zaaranżować poddasze w domu? Podpowiadamy!
Zanim przystąpimy do aranżacji poddasza, warto zastanowić się, jak chcemy je wykorzystać. Poddasze może nam posłużyć jako pokój dla dziecka, łazienka, gabinet, biblioteczka, garderoba lub sypialnia.
Z uwagi na widoczne elementy konstrukcji, poddasze świetnie wpasowuje się w klimaty industrialne lub eko. Najważniejsze, by wykorzystać skosy i potraktować je jako atut. Wokół nich można zbudować całą aranżację, np. zbudować pod nimi kominek.
Ponieważ poddasze samo w sobie ma niewielką powierzchnię, warto optycznie ją zwiększyć. W tym celu sprawdzą się jasne kolory ścian – biel, odcienie kremowe i delikatne szarości. Można także zawiesić na ścianach lustra oraz zamontować jasne drzwi z przeszkleniami.
Umeblowanie poddasza to przede wszystkim meble na wymiar. Szafki powinny być dostosowane do wysokości skosów. Jeśli chodzi o kolor mebli, najlepiej sprawdzi się naturalne drewno lub drewno bielone. Dekoracje na poddaszu również powinny mieć jasny kolor. Nie mniej ważne są także schody prowadzące na poddasze. W zależności od wysokości sufitu należy wybrać bezpieczne i estetyczne schody kręcone (dla niewielkich metraży) lub proste (dla mieszkań i domów o większym metrażu).
Aranżacja poddasza w formie open space pozwoli należycie wykorzystać jego przestrzeń. Najlepiej sprawdzają się połączenia salon + kuchnia. Strefy poddasza można oddzielić od siebie za pomocą ażurowych regałów, ścianek nośnych lub po prostu kotar. Inny ciekawy sposób to podział na sypialnię i łazienkę. Z uwagi na klimatyczne elementy więźby dachowej i nieco mniejszą dostępność światła, poddasze sprawdza się doskonale jako tzw. strefa nocna. To miejsce, które sprzyja odpoczynkowi i relaksowi.