Jakie są nawozy ogrodnicze do trawników?

Niniejszy artykuł pod tytułem Domy z ogrodem zimowym – ile kosztują takie rozwiązania? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Domy z ogrodem zimowym – ile kosztują takie rozwiązania? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jeżeli chcesz mieć pięknie prezentujący się trawnik, musisz o niego odpowiednio zadbać. Oprócz standardowego koszenia oraz nawadniania trzeba pomyśleć też o odpowiednio dobranym nawozie, który pozwoli naszym trawnikom zdrowo rosnąć.

Nawożenie trawników jest ważne, gdyż dostarcza roślinom substancji odżywczych, które nie tylko przyspieszą wzrost, ale także wzmocnią ich strukturę. Odpowiedni nawóz zadba także o ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale też przed gorszymi warunkami atmosferycznymi. Jakie istnieją nawozy do trawników?

Rodzaje nawozów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych preparatów, różnią się składem oraz sposobem podania, jednak możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje nawozów do trawników.

Nawozy mineralne

Można je zdobyć przede wszystkim w sklepach ogrodniczych i są to gotowe mieszanki, wybranych związków, które dobiera się w zależności od panującej pory roku. Spomiędzy nich możemy wybrać te, które działają krótko lub długo. W pierwszej grupie znajdują się nawozy w płynie, w których składniki odżywcze są odpowiednio przygotowane oraz rozpuszczone. Ich zaletą jest natychmiastowe działanie, jednak trzeba je stosować bardzo często, zdarza się nawet, że co kilka dni, dlatego nie jest to najwygodniejszy sposób, preferowany dla osób, które posiadają mniejsze działki. Ważne jest też, aby nie przesadzić z ich ilością, gdyż zamiast pomóc, mogą zaszkodzić Twojemu trawnikowi. Aplikuje się je w formie oprysku. Istnieją także nawozy z dłuższym działaniem, które możesz zastosować zaledwie dwa razy w roku. Dedykowane są dla osób, które mają działki o większych rozmiarach. Specyfik ten charakteryzuje się powolnym uwalnianiem związków odżywczych do gleby, trwa to nawet do 180 dni.

Nawozy organiczne

Oczywiście nawozy mineralne przynoszą efekty, widoczne bardzo szybko, jednak każda gleba po pewnym czasie się wyjaławia, należy o nią odpowiednio zadbać, bo bez tego nawet najbardziej odporne odmiany roślin, zaczną marnieć. Istnieją trzy rodzaje nawozów organicznych:

  • kompost – są to przede wszystkim odpadki roślin, na przykład skoszona, przemielona trawa. Zaopatruje glebę w próchnicę, która sprawia, że staje się ona bardziej napowietrzona
  • obornik –  tworzy się go z odchodów zwierząt i ściółkę. W jego składzie możesz odnaleźć takie składniki jak azot, fosfor czy potas, dlatego idealnie nadają się do odżywiania gleby. Ważnym aspektem o, którym trzeba pamiętać przy stosowaniu obornika jest to, żeby dopilnować, aby był on w odpowiedni sposób przekompostowany.
  • torf – powstaje ze szczątków roślin, które zamieniły się w skałę osadową. Dostarcza glebie żelaza, fosforu, azotu oraz wapnia.

Nawożenie organiczne powinno odbywać się co najmniej raz na trzy lata. Zaletą jest to, że stosowanie ich niezależnie od ilości nigdy nie doprowadzi do przenawożenia.