Jeżeli chcesz mieć pięknie prezentujący się trawnik, musisz o niego odpowiednio zadbać. Oprócz standardowego koszenia oraz nawadniania trzeba pomyśleć też o odpowiednio dobranym nawozie, który pozwoli naszym trawnikom zdrowo rosnąć.
Nawożenie trawników jest ważne, gdyż dostarcza roślinom substancji odżywczych, które nie tylko przyspieszą wzrost, ale także wzmocnią ich strukturę. Odpowiedni nawóz zadba także o ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale też przed gorszymi warunkami atmosferycznymi. Jakie istnieją nawozy do trawników?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych preparatów, różnią się składem oraz sposobem podania, jednak możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje nawozów do trawników.
Można je zdobyć przede wszystkim w sklepach ogrodniczych i są to gotowe mieszanki, wybranych związków, które dobiera się w zależności od panującej pory roku. Spomiędzy nich możemy wybrać te, które działają krótko lub długo. W pierwszej grupie znajdują się nawozy w płynie, w których składniki odżywcze są odpowiednio przygotowane oraz rozpuszczone. Ich zaletą jest natychmiastowe działanie, jednak trzeba je stosować bardzo często, zdarza się nawet, że co kilka dni, dlatego nie jest to najwygodniejszy sposób, preferowany dla osób, które posiadają mniejsze działki. Ważne jest też, aby nie przesadzić z ich ilością, gdyż zamiast pomóc, mogą zaszkodzić Twojemu trawnikowi. Aplikuje się je w formie oprysku. Istnieją także nawozy z dłuższym działaniem, które możesz zastosować zaledwie dwa razy w roku. Dedykowane są dla osób, które mają działki o większych rozmiarach. Specyfik ten charakteryzuje się powolnym uwalnianiem związków odżywczych do gleby, trwa to nawet do 180 dni.
Oczywiście nawozy mineralne przynoszą efekty, widoczne bardzo szybko, jednak każda gleba po pewnym czasie się wyjaławia, należy o nią odpowiednio zadbać, bo bez tego nawet najbardziej odporne odmiany roślin, zaczną marnieć. Istnieją trzy rodzaje nawozów organicznych:
Nawożenie organiczne powinno odbywać się co najmniej raz na trzy lata. Zaletą jest to, że stosowanie ich niezależnie od ilości nigdy nie doprowadzi do przenawożenia.