Kupno, czy wynajem mieszkania – podpowiadamy, co Ci się bardziej opłaci!

Niniejszy artykuł pod tytułem Domy z ogrodem zimowym – ile kosztują takie rozwiązania? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Domy z ogrodem zimowym – ile kosztują takie rozwiązania? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kupno, czy wynajem mieszkania – to pytanie zadaje sobie wielu Polaków. W życiu przychodzi taki moment, że zaczynamy szukać miejsca na stałe i właśnie wtedy stajemy przed tym dylematem. Co się bardziej opłaca?

Kupno, czy wynajem mieszkania – co wybrać?

To, czy bardziej będzie nam odpowiadać kupno czy wynajem mieszkania, zależy w dużej mierze od naszych potrzeb. Inne potrzeby mają osoby, które planują osiąść w jednym miejscu i założyć rodzinę. Inne te, które pragną rozwijać się zawodowo, ale nie wiążą przyszłości z jednym miejscem lub miastem. To, co wybierzemy, zależy też w dużej mierze od finansów. Kupno mieszkania wymaga dużego nakładu na start, natomiast w perspektywie długofalowej inwestycja ta powoli się zwraca. No właśnie, które z tych rozwiązań opłaca się bardziej?

Kupno czy wynajem mieszkania – co się bardziej opłaca?

Decyzja o zakupie mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Aby mieć własne mieszkanie, ludzie zaciągają kredyty i zapożyczają się, a następnie spłacają te zobowiązania przez lata. Po co to wszystko? Żeby założyć rodzinę i przyszłe pokolenia miały gdzie mieszkać.

O tym, co się bardziej opłaca, kupno czy wynajem, decydują przede wszystkim potrzeby kupujących oraz ich plany na najbliższą przyszłość. Dla singli, które nie planują w najbliższych latach zakładać rodziny, najbardziej opłacalny będzie wynajem. Natomiast dla par, zwłaszcza takich, którym urodziło się dziecko lub spodziewają się dziecka, niezbędną stabilizację zapewni własne mieszkanie.

Czy to takie proste? Okazuje się, że nie. Ważne są także nasze możliwości sensowe. Wplątywanie się w kredyt mieszkaniowy, który przyjdzie nam spłacać z trudem i przysporzy to wielu cierpień naszej rodzinie, odrobinę mija się z celem. Warto pamiętać także o późniejszych kosztach eksploatacji – jeśli kupujemy mieszkanie, co kilka lat będzie je trzeba remontować. W przypadku mieszkań wynajmowanych, zarówno obowiązek wykonania remontu, jak i poniesienie jego kosztów, leży po stronie właściciela, a nie strony wynajmującej.

Dużą zaletą mieszkania na własność jest to, że nie musimy się z nikim użerać. Odpadają kłótnie o czynsz, niezapowiedziane wizyty i negocjowanie umowy najmu. Własne mieszkanie daje także poczucie komfortu i bezpieczeństwa. To luksus, na który niewiele osób może sobie pozwolić, ale w niektórych sytuacjach wynajem będzie o wiele bardziej korzystny.