Rybiki w domu – jak się ich pozbyć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Domy z ogrodem zimowym – ile kosztują takie rozwiązania? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Domy z ogrodem zimowym – ile kosztują takie rozwiązania? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Rybiki w domu potrafią nieźle uprzykrzyć życie domownikom. Nie są groźne, nie gryzą i nie wydają żadnych dźwięków, ale mogą zniechęcać mieszkańców oraz gości do korzystania z pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka. Jak się ich pozbyć?

Skąd się biorą rybiki w domu?

Rybiki cukrowe to niegroźne dla człowieka bezskrzydłe owady, które można spotkać w mieszkaniach oraz domach, a także w innych miejscach, takich jak piekarnie lub hotele. Należą one do rodziny Lepismatidae i są inaczej nazywane także srebrzykami (z uwagi na charakterystyczny połysk pancerzyka). Mimo że nie przenoszą żadnych chorób i nie powodują dużych szkód, owady te są jednak uważane za szkodniki i nie są mile widziane w ludzkich domostwach.

Rybiki prowadzą nocny tryb życia, owady te pojawiają się w domu najczęściej wtedy, gdy w wyniku zaniedbania sprzątania pojawiła się w nim wilgoć. Rybiki lubią resztki pokarmów i ciepło, stąd najczęściej namnażają się w kuchni lub w łazience. Jeśli mieszkanie lub dom, w którym mieszkamy, jest suche, jasno oświetlone i czyste, istnieje mała szansa, że pojawią się w nim rybiki.

Rybiki w domu – jak z nimi walczyć?

Walka z rybikami polega przede wszystkim na gruntownym wysprzątaniu mieszkania lub domu. Należy usunąć wszelkie resztki pokarmów, które mogą zalegać na blacie lub na podłodze w kuchni. Warto wywietrzyć dokładnie wszystkie pomieszczenia, w tym przede wszystkim łazienkę oraz użyć specjalnych pochłaniaczy wilgoci, by wypłoszyć insekty. Najlepiej uczulić także na przyszłość wszystkich domowników, by sprzątali po sobie i nie zostawiali na podłogach, blatach i szafkach resztek po produktach spożywczych.

Kolejny krok do pozbycia się owadów to czujność. Warto poobserwować miejsca, w których gromadzą się rybiki cukrowe. W ich okolicy przydatne mogą się okazać specjalne klejowe pułapki na owady oraz aerozole odstraszające owady. Szczeliny w podłodze można spryskać płynem do mycia naczyń lub użyć specjalnego preparatu przeciwko rybikom, a następnie je zabezpieczyć klejem silikonowym.